Kasy fiskalne – czy warto kupić używany sprzęt?

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Kasa to podstawowe urządzenie służące do ewidencjonowania sprzedaży towarów lub usług na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy warto zdecydować się na zakup używanego sprzętu i ponowne jego zafiskalizowanie. Urządzenie z drugiej ręki powinno spełniać kilka warunków. Jej poprzedni właściciel powinien dokonać wszelkich niezbędnych formalności związanej z zamknięciem sprzętu. O czym jeszcze warto wiedzieć chcąc kupić używaną kasę?

Jeżeli homologacja nie jest ważna, kasy fiskalne nie mogą być dopuszczone do pracy przez Urząd Skarbowy. Warto wiedzieć, że homologacje pojawiają się co kilka lat dla tego samego modelu urządzenia, a co za tym idzie – szansa kupienia sprzętu z aktualną wersją jest niewielka. W momencie pierwszej fiskalizacji kasy, każdemu urządzeniu przypisywany jest NIP podatnika, który je używał. Co za tym idzie – nie ma możliwości sprzedaży na kasie zafiskalizowanej na innego przedsiębiorcę. Aby móc korzystać z takiego urządzenia, niezbędna jest wymiana całego modułu. Koszt takiej procedury jest uzależniony od modelu i waha się od 700 do 1000 złotych.

Kolejna ważna kwestia – zakup używanego sprzętu, jakimi są kasy fiskalne, musi zostać potwierdzony dowodem w postaci faktury VAT, która będzie niezbędna podczas rejestracji w Urzędzie Skarbowym. Co ważne, do sprzedaży kas uprawione są wyłącznie jednostki, które prowadzą serwis urządzeń fiskalnych określonego producenta. Co za tym idzie – kupując sprzęt od innego podmiotu niż serwis i otrzymamy fakturę VAT, nie ma gwarancji, że kasa zostanie dopuszczona do rejestracji w Urzędzie Skarbowym.

kasy fiskalne z drugiej ręki to wydatek rzędu kilkuset złotych, a niekiedy nawet więcej. Do tego doliczyć należy jeszcze koszt wymiany modułu fiskalnego. Decydując się na zakup takiego urządzenia liczyć musimy się z większymi wydatkami niż w przypadku nowego sprzętu. Oprócz tego, na używaną kasę fiskalną nie otrzymamy gwarancji – w przypadku uszkodzenia, koszty jej naprawy mogą w znaczący sposób przekroczyć wartość urządzenia.